As part of a broader effort to protect Georgia’s rich natural resources, the European Union (EU), in cooperation with the United Nations Development Programme (UNDP), is assisting the country in introducing sustainable forest management practices and increasing national expertise in forest inventory.
Lagodekhi is the first of four target municipalities where this support to the National Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia resulted in the execution of a forest inventory covering more than 21,000 hectares. The data collected will provide the basis for the development of a sustainable forest management plan. By the end of 2020, similar forest inventories will be carried out in the Akhmeta, Tetritskaro and Dedoplistskaro municipalities.
The EU and UNDP assistance also includes specialized training for 15 forestry specialists in different Georgian universities.