Public Defender’s Statement on Alleged Pressure on Citizens
Tbilisi. The Public Defender of Georgia is responding to the recent media reports about alleged pressure exerted on citizens in the regions of Georgia.
‘The Public Defender's representatives talked to citizens in the regions of Georgia, who confirmed the above reports after receiving the confidentially guarantee. Specifically, according to the information obtained from the regions of Kvemo Kartli, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Kakheti, Samegrelo, Guria, Imereti and the Autonomous Republic of Adjara, employees of kindergartens, public schools and music schools - non-commercial legal entities founded by local self-governments - were allegedly subjected to direct or indirect pressure and coercion in connection with participation in a rally due to be held in Tbilisi on 14 December 2019. According to the citizens, they were given hints about future problems in the workplace in case of refusing to participate in the rally’ – Is mentioned in the statement of the Public Defender.