Tbilisi. The Public Defender of Georgia is responding to the comment made by Mamuka Khazaradze, founder of the Lelo political movement, about Minister of Regional Development and Infrastructure Maia Tskitishvili on 3 October 2019. Mamuka Khazaradze said: ‘Maia Tskitishvili knows nothing about infrastructure. She may bake khachapuri well, but I don't know what her experience was in her previous life, when she was receiving billions’.
‘The Public Defender considers that Mamuka Khazaradze's statement is sexist and strengthens discriminatory stereotypes about gender roles of men and women. In his statement Mamuka Khazaradze implied that women can only be competent in the kitchen, while he quesitoend their ability to get involved in public or political life, their education and qualifications’, - mentions the Public Defender.