Ajara. EU Supports the Adoption of Economic Development Plan for Keda, Shuakhevi and Khulo Municipalities.
Over 50 representatives of public, private and civil society sectors gathered in Batumi, Adjara to discuss Economic Development Plans for Keda, Shuakhevi and Khulo municipalities. The document was prepared with EU support under “Mayors for Economic Growth” project, with the assistance from ENPARD’s ongoing rural development projects in Keda and Khulo and active involvement of Local Action Groups (LAGs).
The aim of the Economic Development Plans are to realize common interests, coordinate economic development sites between participating municipalities and initiate joint action concerning local economic development.