EU and UNDP support local cso’s to encourage community engagement in rural development
Ajara. As part of a broader effort to promote rural development in Georgia, the European Union (EU), in cooperation with the United Nations Development Programme (UNDP), is launching a series of workshops in Rural Development Advocacy in eight municipalities.
The first workshops brought together up to 60 community activists and representatives of civil society organizations from the municipalities of Tetritskaro, Lagodekhi and Dedoplistskaro. By the end of 2020, similar workshops will be carried out in five other municipalities – Akhalkalaki, Borjomi, Kazbegi, Keda and Khulo.
The series of workshops for the civil society organizations is part of the EUR 179.5 million in EU assistance that has been allocated to Georgia under the ENPARD programme between 2013 and 2022. This support aims to promote rural development policies and create economic opportunities for the rural population outside of agriculture.