Guria. On 12-13 October, EU Ambassador to Georgia, Carl Hartzell, visited Guria region. During the visit he met with local government and civil society, visited EU project sites, and opened Europe Day in Ozurgeti.
The trip started with a visit to tea cooperative Nagromari, which received EU support through the ENPARD programme to purchase equipment and rehabilitate unused tea fields. Over half of the cooperative members are women, and it has doubled its land and expanded its factory in the last three years.