Praised for progress, Georgia is also urged to close human rights gaps
Tbilisi. Assessing Georgia’s progress on human rights over the past six years, a renowned international expert commissioned by the European Union, the United Nations Development Programme (UNDP) and the Office of the UN High Commissioner for Human Rights (OHCHR) lauded significant achievements in legislative and policy reform, including new laws on anti-discrimination, juvenile justice, occupational safety, child rights and the protection of migrants and asylum seekers.
Independent expert report on Georgia’s National Human Rights Strategy for 2014-2020 finds significant achievements in legislative and policy reform, provides recommendations on better practical implementation especially in the areas of independence of judges and prosecutors, media pluralism, transparent and democratic law-making and non-discrimination.