თბილისი. ცნობილმა საერთაშორისო ექსპერტმა, რომელიც საქართველოში ევროკავშირის (EU), გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ადამიანის უფლებების უმაღლესი კომისარიატის (OHCHR) მოწვევით ჩამოვიდა, შეაფასა საქართველოს ექვსწლიანი გზა ადამიანის უფლებების დაცვის საქმეში.
დამოუკიდებელი საერთაშორისო ექსპერტის ანგარიშში წარმოდგენილია საქართველოს მიერ ადამიანის უფლებების დაცვის 2014-2020 წლების ეროვნული სტრატეგიის განხორცილების შეფასება. ანგარიშში აღნიშნულია ქვეყნის მიღწევები კანონმდებლობისა და პოლიტიკის რეფორმების მიმართულებით. ასევე წარმოდგენილია რეკომენდაციები ამ საკანონმდებლო მიღწევების პრაქტიკული განხორციელების უზრუნველსაყოფად, განსაკუთრებით მოსამართლეთა და პროკურორთა დამოუკიდებლობის, მედიის მრავალფეროვნების, გამჭვირვალე და დემოკრატიული კანონშემოქმედებისა და დისკრიმინაციასთან ბრძოლის მიმართულებით.