Kakheti. HEKS/EPER, in the frame of the EU-supported project “Promoting Citizen Engagement for Economic Development (PROCEED)”, organized a training in International Accounting Standards and Georgia’s Tax System for the beneficiaries of the 1st and 2nd grant cycles in Dedoplistskaro municipality.
The training aimed at raising awareness and improving skills of the EU grantees in modern standards and practices in project financial management. To make the training delivery most efficient, the 19 trainees were split into two groups. The split reflected the diversity of expertise by the trainees and their specific training needs.