VET and Job Fair in the Kvemo Kartli
Kvemo Kartli. In the framework of the EU-supported Employment Shuttle and VET Programme, Association Rural Development for Future Georgia (RDFG) and the Employment Programs Department of the LEPL Social Service Agency of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, held a VET and Job Fair in the city of Tetritskaro.
The event aimed to connect job seekers from the Kvemo Kartli region to the VET colleges and employer companies. The VET and Job fair was attended by the 11 vocational education colleges, local jobs seekers and 23 employer companies with more than 300 active vacancies, including the representatives of the EU-supported rural development projects implemented by RDFG.