Tbilisi. The Public Defender addressed the Prime Minister and the Minister of Internal Affairs with a general proposal to discuss individual cases of violation of freedom of expression and freedom of assembly of the LGBT+ community in the recent years at the state level and to plan preventive and reactive measures in this direction.
‘In the general proposal, the Public Defender reviewed the situation of realization of freedom of expression of LGBT+ community in the country, referring to the cases that took place from September 2018 to July 2019. In particular, she focused on the prohibition of LGBT+ symbols at the football stadium on 9 September 2018, the developments around the pride march scheduled for 18-23 June 2019 and the enhancement of homophobic ultra-right-wing groups. According to the Public Defender, it is clear that the measures taken by the Ministry of Internal Affairs for the protection of LGBT+ people’s freedom of expression are vague and do not prove the existence of a systemic view relating to the protection of human rights or analysis of potential consequences of the cases’, - Is said in the information.