Ajara. The association “Foreji” opened a trout incubation demonstration farm in the village of Tsoniarisi, Keda Municipality. The initiative is supported by EU and is part of the ENPARD Keda LEADER project implemented by CENN in the municipality.
Within the project, a modern fish incubation demonstration farm has been established. The farm ensures the breeding of healthy and high-quality fish and a sufficient supply of fish to fish farms throughout the year.
Implementation of the project will support and promote the optimal use of the water resources of the Adjara region, develop modern fishery standards, provide a sufficient supply of fish to local fish farms and strengthen existing fisheries in the region.