Conference on Prevention and Monitoring of Femicide
Tbilisi. Conference on Prevention and Monitoring of Femicide was held with the support of the Public Defender of Georgia and UN Women on 11 December 2019. The purpose of the conference was to discuss the systemic problem and the most extreme form of the killing of women.
The main findings of the report show that it is still problematic for the court to assess a case as femicide or attempted femicide. Even when gender motives are identified, this is not reflected in aggravating circumstances of the punishment. Accordingly, it is important for the Prosecutor's Office to take appropriate measures to identify gender motives in the murders or attempted murders of woman.