Students from schools of Keda municipality participated in a discussion on climate change and sustainable waste management
Ajara. Over 20 students from different schools of Keda municipality participated in a discussion on climate change and sustainable waste management organized by EU-supproted Keda Local Action Group (LAG). The event, which took place at Keda LAG office within the EU-funded ‘Keda LEADER’ project, aimed at raising awareness of the municipality’s youth on environmental issues and facilitating their involvement in respective activities.
The discussion preceeded by screening of 1-minute thematic films selected within the international Mobile Film Festival. The students also attended an upcycling activity and practical training in sustainable waste management.