Contributing to PAR implementation
Tbilisi. On December 17, The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in partnership with the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) with the support of the European Union (EU) launched the project “Contributing to PAR implementation through Civic Monitoring and Engagement”.
Action Major Activities:
• IDFI and GYLA will monitor the implementation of Public Administration Reform, with particular focus on 4 components: policy development, accountability, public finance management, and service delivery in order to identify the strengths and weaknesses of the implementation process, allowing for evidence-based revision. The assessment will serve as an alternative monitoring report, complementing and verifying the report of the GoG. Once unfulfilled commitments are identified, the project team will examine the principal reasons for failure and propose ways of addressing them.
• Monitoring and research results will be stored on this platform. For this purpose, IDFI will create an online monitoring platform - PAR Tracker that will grant the public and all interested stakeholders ready access to comprehensive information about PAR implementation, as well as means to engage in the monitoring process.
• GYLA will train 11 local CSOs in at least 6 cities in Georgia (Akhmeta, Batumi, Kutaisi, Zugdidi, Poti, and Marneuli), four of which have the self-governing status, while the fifth and sixth are populated by ethnic minorities (Muslim Kists in Akhmeta and Azerbaijanis in Marneuli).
• IDFI will study best practices on the most problematic issues identified by PAR Tracker and elaborate policy recommendations, which will be communicated to all relevant stakeholders and decision-makers through workshops and roundtable discussions.