Tbilisi. On 18 December 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with State Inspector Londa Toloraia to get more information about the factual circumstances of the death of 15-year-old Luka Siradze.
The Public Defender considers that the incident is a systemic problem and that the investigative agency violated the Juvenile Justice Code while questioning the teenager. According to her, a hostile and not favorable environment was created for the deceased and other children at the police station; therefore, children could not feel safe, which could be considered as pressure on them.