Tbilisi. On December 21-23, Soviet Past Research Laboratory organized a combined, basic course for beginner researchers – “Archival research to rethink history of the XX century”. “The lecture was delivered by Irakli Khvadagiani, a historian, researcher at Soviet Past Research Laboratory.
The course consists of 2 informal, condensed, practice-oriented lecture-type meetings aiming to assist interested listeners as much as possible in obtaining tangible knowledge about basic principles of archival research”, - is stated on the website of the organization in a social network.