Tbilisi. Public Defender made a Statement on Submission of 6 Supreme Court Judicial Candidates to Parliament.
‘Yesterday, on December 26, the High Council of Justice submitted 6 Supreme Court judicial candidates to the Parliament of Georgia. The Public Defender identified the same shortcomings that had been identified at previous stages of the selection process’, - is mentioned in the statement, - “All 6 candidates were interviewed by the High Council of Justice this summer and were granted scores; one candidate (Paata Silagadze) had already been submitted to the Parliament and had been interviewed by the Legal Affairs Committee, but he failed to receive sufficient support to be elected to the Supreme Court. Among 48 candidates,1 the above 6 candidates ranked 14th, 19th, 21st, 27th, 30th and 32nd according to their scores. The High Council of Justice has not submitted to the Parliament the candidates ranked 13th, 17th, 18th, 25th, 28th, 29th or 31st either during the first stage, or now. The above indicates that despite rating the candidates' competence with scores, the amount of points granted have not been a determining factor in the selection of candidates. At the same time, given the anonymity of the rating process and the lack of substantiation, it is also difficult to say that the candidates with the highest scores are better candidates in terms of competence or conscientiousness”.