Results of the Second Rural Development Grant Competition
Ajara. Within the framework of the EU-funded project, “Optimising the Potential of Local Assets for Rural Development of Keda Municipality,” the second Rural Development Grant Competition has concluded and the results announced.
By the grant commission of CENN, Institute of Democracy and the Keda LAG board. As a result, 22 projects were selected. The project allocations, according to the priority objectives defined by the Keda Municipality Local Development Strategy, are as follows: Agriculture – 5; Diversification of economic activities – 8; Tourism – 9.
The EU-supported ENPARD project is implemented by CENN in partnership with the Centre for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), Institute of Democracy (IoD) and the Austrian Institute for Regional Studies and Spatial Planning (ÖIR). The project aims to diversify local economic activities, improve the investment climate, and empower competitive agricultural and environmental practices in Keda Municipality via bottom-up strategic planning in rural development.