Tbilisi. The Public Defender of Georgia would like to respond to the illegal public disclosure of the details of the Public Defender's meeting with inmates by the Special Penitentiary Service/Ministry of Justice on January 23, 2020.
“The identities of persons met by the Public Defender or his/her representatives shall be confidential and its disclosure represents interference with the Public Defender's activities for the purpose of influencing him/her and hampering his/her work. The mentioned represents an offense under Article 352 of the Criminal Code of Georgia. Yesterday's statement was the continuation of a campaign of political attack launched by the Minister of Justice of Georgia against the Public Defender’s institution. It is dangerous and inadmissible that the Minister of Justice uses a body such as the Special Penitentiary Service, where persons with different political views are serving their sentences, for political purposes”, is noted in the statement.