Tbilisi. The Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) publishes a blog post on a blog related to corporate social responsibility and sustainable development: www.asocireba.ge - All about association with the European Union on one site.
“There are various opinions regarding those obligations that Georgia assumed based on the Association Agreement with the European Union. For this particular reason, to ensure that the society is not misled and gets more thoroughly aware of European values, legislation system and obligations that the EU Association Agreement entails, the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) has created a platform www.asocireba.ge. The website contains video tutorials, which take 10-15 minutes to let you get aware of what Europe is and what its values are, what the Association Agreement means and what obligations or benefits it may entail as for the country itself as for each of its citizens”, - is stated in the blog post.