Profession orientation workshop in Batumi
Adjara. On 11-12 February, Georgia Red Cross Society with partnership of Ministry of Education, Science, Culture And Sport of Georgia and collage “Black Sea“ is conducting profession orientation workshop in Batumi for the youth representatives.
“During these meetings, youth will be introduced to the needs of the labour market in the region, as well as the education opportunities available in the country / region. This will help young people to choose the right profession and plan the future accordingly. The participants of the meeting also have the opportunity to get familiarize with the system of Vocational colleges. Meetings will be held twice in a month for the youth of Senaki, Zugdidi and Khelvachauri / Batumi Municipalities“.