EU support to socially disadvantaged babies in Kakheti
Kakheti. “Improving health and educational development possibilities for disadvantaged mothers and children” is the title of the project through which socially disadvantaged babies in Kakheti received their gift sets. This project was also implemented by the EU-funded Kakheti Regional Development Foundation. In 2018, a total of 60 beneficiaries have been supported in Akhmeta, Gurjaani and Telavi municipalities.
“The EU has been financing this project since 2016. The partner organisations are the “Innovations and Reforms Centre” and “Europe Justice and Human Rights International Justice Institute”. The main objective of this project is to help women and children. 60 gift packages have been handed out; we have only two more to deliver. This year’s supply is almost complete, but the project will continue next year and 60 gift packages will be handed out again. The first criterion for receiving this support is that the family has to be disadvantaged. Some families may not have this status, but based on the family conditions, they can [still] benefit from this,” - explains Tamara Bekauri, Director of Kakheti Regional Development Foundation.
She also says that, in addition to the gift sets, the EU funded training courses where mothers received both interesting and essential information about how to care for their babies.