The Statement of the Public Defender of Georgia
Tbilisi. Public Defender Responds to Protests Launched by Residents of Shukruti Village of Chiatura Municipality.
Residents of the village of Shukruti say that Georgian Manganese LLC, during the mining activity, damages the environment, roads and their houses. They have been blocking the Shukruti mine in protest since February 17, 2020 but don’t have any result.
‘The Public Defender of Georgia calls on the relevant agencies to use all the resources to identify the causes of damage and to conduct result-oriented negotiations with the company. The Public Defender also calls on the Minister of Economy and Sustainable Development to mediate and personally engage in the negotiations between the Shukruti population and the company to protect the locals’ rights to property and a healthy environment’, - Is noted in the statement of the Public defender.