Tbilisi. On January 30- February10, 2020, within the EU-funded project “Facilitating Implementation of Reforms in the Judiciary (FAIR)”, CRRC-Georgia conducted a phone survey to understand people’s knowledge of and attitudes towards the Supreme Court appointment process.
“The public is divided in their trust towards judicial institutions, such as the High Council of Justice, Supreme Court, and the court system in general. More than half of the population has heard of the Supreme Court justice appointment process, however most of them do not trust the process and believe that the Parliament of Georgia did not lead the appointment process fairly. Despite this, few people found the Supreme Court appointment process to be among the most important events of the Autumn/Winter of 2019-2020. The majority of people in Georgia say that they have never heard about the candidates. Among those who are aware of the appointment process, attitudes are more negative than positive”.