Tbilisi. Assistance of the EU to Georgia means allocation of more than 20 million euros.
“More than 70 million euros, earmarked for already existing programs, will also be redirected to overcome the crisis, as well as access to a number of regional funds will be ensured. This is part of a large package of aid intended for the Eastern Partnership, which includes a new assistance in the amount of 140 million euros and redirection of up to 700 million euros as the aid allocated to the Eastern Partnership countries.
The EU provides Georgia with also a macro-financial assistance, within the frames of which the funds will be made available as soon as mutually agreed specific actions are taken. The European Commission is ready to support Georgia also through the Technical Assistance and Information Exchange Instrument (TAIEX) in order to evaluate emergency response preparedness schemes and health systems using expert knowledge, experience and good practice examples of the EU member states”, - is stated on the website of the EU.