Tbilisi. According to information of the International Society for Fair Elections and Democracy, news released by ZDnet on March 30 in regard to publishing the list of voters of Georgia raises a number of question marks.
“Information about mass disclosure of personal data of voters 7 months before the 2020 parliamentary elections may be aimed at discrediting both the voters list and the election process itself. Therefore, it is important to conduct a timely and thorough investigation into the possible fact of mass disclosure of personal data of citizens of Georgia in order to find out whether such a fact actually took place or not, published information contains real data on Georgian citizens or not, which databases were made public, how they were accessed and by who”, - is stated on the website of the organization.