Analysis of the state of fulfillment of obligations assumed in the field of energy in 2014-2018 years
Tbilisi. The report “Analysis of the state of fulfillment of obligations assumed by Georgia in the field of energy in 2014-2018 years on the basis of the Association Agreement between the EU and Georgia” is designed within the framework of a project – “Civil Society Sustainability Initiative” and contains:
- A review of the energy market of Georgia, presenting main indicators of electrical energy and natural gas markets of Georgia by years;
- Information regarding obligations assumed by Georgia in the field of energy on the basis of the Association Agreement and description of the state of fulfillment of these obligations in 2014-2018 years.