Tbilisi. The Delegation of the European Union to Georgia issues the following statement in agreement with the EU Heads of Mission.
“The Covid-19 pandemic is an unprecedented challenge that has forced countries, citizens and governments to drastically change the way we live. It impacts everybody. Its negative effects are particularly hard for people in vulnerable situations. The immediate and necessary measures adopted to address the health and economic challenges should not leave anyone behind, including those already living below the poverty line, internally displaced persons and persons with disabilities, victims of gender-based and domestic violence and people and children living on the streets.
The EU and its Member States are supporting the government and a number of state and civil society organisations in their actions to help those most affected by the pandemic. Grants provided to civil society organisations, including through the so-called Rapid Reaction Mechanism, allow them to provide immediate support to vulnerable groups. In a crisis like this, all parts of a democratic society play a crucial role, wherefore an enabling environment for a pluralistic civil society is more important than ever. No one is immune to the effects of this pandemic and no one should be left behind”.