Activities of the Competition Agency in 2014-2019 years: Authorities and reviewed cases
Tbilisi. Transparency International - Georgia publishes a blog post: Activities of the Competition Agency in 2014-2019 years: Authorities and reviewed cases.
“In 2014, the Competition Agency of Georgia was established as an independent legal entity. The main purpose of the Agency is to ensure a fair and free competitive environment in the country. The competition agency drew public attention mainly around an investigation of monitoring of three markets. One of them was to find out reasons of rise in bread prices in 2018, which was the order of the Prime Minister given to the agency. More than a year is passed since the start of the monitoring and it has not yet been revealed by the agency as to what caused the price to rise and whether there were any alleged unlawful actions, committed by bread supplier enterprises, or not. The second high-profile case was an investigation in the automotive fuel market. While in the third case there was a weird action performed by the competition agency”.