Tbilisi. Center for Participation and Development together with its partners from Civic Solidarity Platform had an amazing opportunity to be part of first fully online OSCE – The Organization for Security and Co-operation in Europe Supplementary Human Dimension Meeting on Addressing All Forms of Intolerance and Discrimination organized by the Albanian OSCE Chairmanship with the support of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) on May 25-26 .
„This meeting was a platform to exchange views among OSCE participating States, OSCE institutions, and other executive structures and a variety of international organizations, civil society, and other stakeholders on the implementation of commitments related to addressing all forms of intolerance and discrimination.
Most importantly, during the session, we focused on the case of our late colleague Vitali Safarov and his murder on the grounds of hate, which is now being considered by the Tbilisi Court of Appeals“.