GYLA submitted its views regarding the package of amendments to the Labor Code to the Parliament of Georgia
Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association submitted its views regarding the package of amendments to the Labor Code, initiated by members of parliament, to Healthcare and Human Rights Committees of the Parliament of Georgia.
“Despite the fact that the amendments to the “Labor Code” and the bill of Georgia on “Labor Inspection” increase guarantees for legal protection of those employed, GYLA considered it necessary to submit additional comments to the Parliament of Georgia in order to facilitate improvement of the bill and elimination of existing shortcomings”.