Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes a blogpost on amendments in the legislature of the Russian Federation during Covid-19.
“Due to the Coronavirus epidemic, the President of the Russian Federation, Vladimir Putin has postponed a vote on the constitutional amendments, which was scheduled on 22 April 2020, to an unspecified future date. However, meanwhile, the legislative body of the Russian Federation (Duma) managed to initiate a number of legislative amendments that, according to independent researchers, lawyers and opposition politicians, further restrict already restricted human rights”.