Tbilisi. The Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims – GCRT expresses its concern in regard to a story broadcasted through the air of “Mtavari Channel”. The story was about a porn trafficking of minors from 6 to 16 years of age.
“It is categorically unacceptable to spread photo and video material with nude, erotic content about children through the mass media, regardless of whether their faces are covered or not. This action is contrary to the Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse. Hiding faces of children cannot prevent the risk of their identification by people who are personally familiar with juveniles involved in this process. Besides, the risk of retraumatization is high - nobody knows how strong feelings viewing this material will cause in adolescents who have experienced violence against themselves. It should also be noted that by publicizing these shots through the television, we practically leave photo and video material about children in the Internet for ever and victims will be able to see them even years later”, - is stated on the website of the organization.