Tbilisi. Soviet Past Research Laboratory addresses the Government of Georgia with a statement. “It is more than 4 months already that state archives and the National Parliamentary Library have been restricted to receive citizens and provide services to them due to announcement of the Coronavirus pandemic and imposition of respective measures - quarantine and prohibition of mass gatherings at public spaces.
It has been almost 1 month since most of the public and private institutions resumed to serve citizens, taking into account appropriate measures of protection against the virus. Unfortunately, state archives and the Parliamentary Library are still closed. There is no information available on when they are going to resume their work.
Considering the threat posed by the pandemic, community of researchers and readers adequately appraised imposed restrictions during recent months. These restrictions have created a lot of obstacles to us in the research process. Following to the current situation today, we demand to have these institutions resume reception of researchers and readers as soon as possible, taking into account respective security measures”, - is stated in the address.