With the support of the EU GEL 5 Million awarded to first municipalities under Pilot Integrated Regional Development Programme...
The Government of Georgia, with the support of the EU, awarded the first 11 municipalities under the Pilot Integrated Regional Development Programme with a total of GEL 5 million in grants in the area of local infrastructure and business development - of Kakheti, Imereti, Guria and Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti.
These grants are part of the Government’s GEL 220 million Pilot Integrated Regional Development Grant Programme, of which GEL 186 million will come from EU funding. The aim of the programme is to promote a more balanced territorial development and improve living standards and conditions of the population in the regions through inclusive, smart and sustainable socio-economic means.