Public Defender’s Statement on the Decision of the Constitutional Court of Georgia
Tbilisi. On July 30, 2020, the Constitutional Court of Georgia rejected the constitutional claims of the Public Defender of Georgia, which concerned the rule on the selection of Supreme Court judicial candidates by the High Council of Justice for the submission to the Parliament of Georgia.
“It is extremely alarming that the Constitutional Court did not consider our constitutional claim and did not repeal the norm that allows incompetent and dishonest judges to be nominated as judicial candidates of the Supreme Court to the Parliament of Georgia against the constitutional requirements”, - the Public Defender said, - “The 30 July decision of the Constitutional Court harms the most important principles of transparency of justice and trust towards the judiciary, which are directly related to the protection of fundamental rights in Georgia”.