In Georgia, the most important document for the field of youth, which is going to define a youth strategy of the country for next 5 years, is in the process of creation with participation of international experts of “Skills4jobs”, the European Union program, and local experts from the UN agencies.
At regional forums, the Agency will present a strategy document existing at this stage, while young people will join thematic groups and develop recommendations. Further to the end of forums across the country, the Agency will submit a summary report of recommendations, received from the youth, along with other relevant documents, to the Government of Georgia at the stage of approving the strategy.