Tbilisi. “Myth Detector” releases material about disinformation spread by the “Georgian March” in regard to the “Open Society Georgia Foundation”.
“The ”Georgian March”, an anti-liberal political union, continues its campaign against the “Open Society Georgia Foundation”. Members of the “Georgian March” made two statements against the foundation in the air of TV “Obiektivi”: 1. Soros allocated 4 million to fight against Orthodoxy. 2. The Office of the Public Defender is a state institution and getting funded by the Soros Foundation is ”bribery”, while feasibility of the funding itself is doubtful. Besides, Sandro Bregadze, one of the leaders of the “Georgian March”, stated that they would address the Parliament demanding to restrict funding non-governmental organizations by foreign countries”, - is noted in the material, - data, disseminated by the “Georgian March”, is disinformation. 1. To respond to the pandemic, the Foundation has been allocated 1 million as an additional funding, not 4 million, and the purpose of this funding is to fight against the COVID-19 pandemic and not orthodoxy. 2. The Office of the Public Defender is not a state institution, it is an independent body, which has the right to control the state, as stipulated by the Constitution, and it receives funding from the Soros Foundation to protect rights of prisoners.