How are drying trees, diseases and domestic violence linked to 5G?
Tbilisi. Myth Detector publishes a blog post of Tamar Chkhartishvili: How aredrying trees, diseases and domestic violence linked to 5G?
“In the August 31-September 6 edition of the “Asaval-Dasavali” newspaper, there was published an interview with Lali Moroshkina, who talked about 5G antennas. According to Moroshkina, the coniferous trees dry out as a result of a radiation and beginning of the drying process is linked with activation of 5G antennas in a test mode. Besides, Moroshkina links headaches, high blood pressure, mental disorders and even domestic violenceto 5G.
The statement of Lali Moroshkina in regard to connection between 5G antennas and various diseases, domestic violence and drying trees is an anecdotal evidence and is not supported by scientific studies or arguments. Besides, information,as if Belgium, France and Germany have rejected 5G technology, is false”, - is stated in the blog post.