Tbilisi. According to information released by Human Rights Education and Monitoring Center (EMC), next event of the Solidarity Platform was held on September 5-6.
“Discussions, carried out within the framework of the event, were related to participation of non-dominant ethnic and religious groups in public life. During meetings, Naira Gelashvili and Giorgi Tarkhan-Mouravigave their speeches on the topic: How did we come to this point? A civic equality and integration policy of Georgia in the 1990s and 2000s. Besides, speeches were made by Teona Piranishvili and Kamran Mammadli, researchers of EMC”, - is stated on the website of the organization.