Funding and rating of Public Broadcaster in 3 years after the start of a reform
Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes a blog post: Funding and rating of Public Broadcaster in 3 years after the start of a reform.
“According to our data, in 2018-2019 years rating of the broadcaster had a slight increase. It should be noted that the existing increase in the rating is mostly due to new projects and mega shows initiated on the channel. However, considering the role of Public Broadcaster defined by law, there arise questions as to how much these programs serve the public good. In the beginning of 2017, Vasil Maglaperidze stated that he would resign from his position if the rating of Public Broadcaster was not more than 15% by 2019. TVMR data show that the rating of the broadcaster did not reach the desired level by 2019. Maglaperidze resigned on August 18, 2020, however he did not name the rating problem as the reason for quitting his position”.