Do Soros and the Open Society Georgia Foundation finance Antifa?
Tbilisi. As Myth Detector informs, on September 18, Zurab Makharadze, one of the presenters of a program of Alt-Info, a Facebook page, spoke about the next United States presidential election.
“According to him, the victory of Donald Trump in the United States presidential election will cause anger within Antifa, an international movement, which, as he himself states, is funded by the Open Society Georgia Foundation (so-called Soros Foundation).
The statement of Alt-Info, as if the Open Society Georgia Foundation finances the Antifa movement, is disinformation. Antifa, an anti-fascist movement with leftist ideology, is an active participant and organizer of political processes that currently take place in the United States. As PolitiFact and Snopes, fact-finding organizations, as well as the New York Times and Forbes note, there is no evidence that George Soros and/or his organization finance organizers of a protest/disorder in the United States”, - is stated in the material spread by Myth Detector.