Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) & Ilia State University kicked off Certification Program in Fighting Corruption.
The 44 students (out of over 300 applicants), representatives of the public, private and non-governmental sectors, will deepen their knowledge on anti-corruption issues and acquire the skills of effective response against the facts of corruption.
IDFI has been implementing the program for the second year in partnership with the Ilia State University, under the financial support of the Open Society Institute Budapest Foundation (OSI) and the Open Society Georgia Foundation (OSGF).