Tbilisi. Myth Detector publishes material of Medea Sulamanidze: Does there exist a secret UN document in regard to the New World Order?
“On October 1, 2020, Nina Marji, a Facebook user, posted a video in a public group “Corona Afiora” in the Russian language, in which an animated character talks about the New World Order, a program developed by the UN. The video asserts that the UN has set goals for world governance, among which are abolition of family and state sovereignty, implantation of chips into human bodies, installation of 5G technologies, introduction of a digital world currency, establishment of a world army, etc.
A Georgian translation of the video text is provided in posts of Georgian users as a description. The assertion of both posts of Georgian users and the Russian-language video that there exists a UN program intending to establish the New World Order for 2021-2030 years, lacks evidences and is a conspiracy. A document with such name or content cannot be searched through open sources”.