Tbilisi. As Myth Detector informs, on October 3, 2020, Tvalsazrisi ge published an interview with Nona Agdgomelashvili, a therapist and astropsychologist, titled: “You must know that face mask has categorical contraindications! Alarm of Doctor Nona Agdgomelashvili”. In the material, the respondent talks about the disadvantages of using a face mask and notes that face masks can intoxicate humans with carbon dioxide. According to her, face masks maintain their effectiveness only in a sterile environment and not, for example, in public transport.
“The statement, as if a face mask can intoxicate humans with carbon dioxide or its use is effective only in a sterile environment, is not true. As the World Health Organization instructs, the face mask is one of the effective means in terms of self-protection against the virus and plays an important role in preventing the spread of the disease if it is used with full adherence to recommendations and accuracy”, - is stated in the blog post.