Unlawfully fired people won a lawsuit with the help of GYLA
Shida Kartli. The Gori office of the Georgian Young Lawyers’ Association defended 2 people who were unlawfully dismissed from the Akhaltsikhe Municipality Assembly as a result of merging of the local self-government community and the city in 2017.
“Both of them worked at the Akhaltsikhe Municipality Assembly for years before the reorganization of the self-government. They got dismissed while their positions were not abolished as a result of the reorganization. By the decision of the Supreme Court of Georgia, orders on dismissal were annulled, while the defendant was imposed to reinstate dismissed employees to the similar position and pay a compensation for the lost remuneration”.