First 10 steps of judicial reform
Tbilisi. On October 9, there were conducted a presentation of a 10-point concept of judicial system reform and a signing ceremony, initiated by non-governmental organizations.
“The concept was developed taking into consideration observations and studies of a number of years of the non-governmental sector. It aims at functional and systemic improvement of judicial system, enhancement of independence of judges and introduction of democratic mechanisms of internal governance. The document was signed by 8 political subjects, thus pledging to implement reforms given in the concept as soon as the new parliament is convened after the 2020 parliamentary elections. At the same time, it should be noted that the concept does not require constitutional changes”.