Tbilisi. The amendments to the Law of Georgia on Information Security initiated in October 2019 became the subject of criticism of the representatives of civil society, private sector as well as the experts in the field. IDFI was actively involved in the process of reviewing the bill and examining the risks associated with the amendments.
“Back in November of last year, IDFI published considerations associated with the bill. Due to the disagreements with stakeholders on principal issues, the adoption of legislative amendments was first delayed in June 2020. The draft law was returned to the mode of the second reading from the stage of the final hearing. Significantly modified version of the draft amendments was resubmitted to the Parliament and carried through the second reading stage in September 2020. It should be noted that the draft amendments were introduced to the Parliament in the mode of the third reading in frames of the Plenary sittings of September 15-18, however, the amendments were not proposed for voting. Voting on the draft law was also planned through the last plenary sitting of the Parliament of the 9th convocation on September 30, though the draft law of the initiated and discussed amendments was not put to the vote by the Parliament even within the frames of the conclusive plenary sitting”.
IDFI states that, given the challenges of the Draft Amendments to the Law of Georgia on Information Security, it is necessary for the Parliament of the 10th convocation to consider the possibility of developing a new version of the amendments.