World Governance Indicators - Georgia in the World Bank Ranking 2020
Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes the analysis: World Governance Indicators - Georgia according to the World Bank 2020 estimate. Worldwide Governance Indicators (WGI) constitute a research database based on over 30 data sources reflecting the views and evaluations stemming from citizens, entrepreneurs, and experts.
The purpose of this analytical document is to introduce Georgia’s rankings to the public, detect strong and weak sides of Georgia’s development, highlight achieved progress and compare Georgia’s results with those of European countries.
Georgia obtained the highest assessment in World Governance Indicators in 2013-2014. Prior to this date, indicators demonstrated the steady and rapid development of Georgia. During this period especially noticeable was Georgia’s progress in the areas of Rule of Law and Control of Corruption. According to the World Governance Indicators, the pace of the county’s development significantly slowed down since 2014. According to the latest assessment of the World Bank, Georgia has advanced in the area of Government Effectiveness, however, regress was detected in all of the rest five directions. In addition, Georgia was able to return to 2014 results in 2018 in the area of control of corruption and in 2019 its score reduced again.